10 Najbardziej Oryginalnych Odcinków Black Mirror

Black Mirror zyskało uznanie ze wszystkich stron dzięki swojemu unikalnemu podejściu do technologii. Te 10 odcinków ma najbardziej oryginalne historie.

Black Mirror, seria antologii znana ze swoich skomplikowanych fabuł, które splatają ludzkość i moralność z technologicznym światem, właśnie powróciła w szóstym sezonie 15 czerwca. Serial składa się z pełnych suspensu historii osadzonych w niepokojącym tle technologicznym, zwykle kończących się morałem. Część tej atrakcyjności wynika z często szokujących zwrotów akcji i ponurych zakończeń, które odbiegają od typowych happy endów w serialach telewizyjnych. Niektóre fabuły w Black Mirror rezonują bardziej niż inne ze względu na technologię i eksperymentalne założenie. To właśnie oryginalność Black Mirror czyni go jednym z najlepszych i najpopularniejszych seriali spekulatywnej fikcji wszech czasów.

10. “Joan jest okropna” (Sezon 6, Odcinek 1)

Pierwszy odcinek najnowszego sezonu Black Mirror opowiada o Joan, która odkrywa, że jej życie zostało sfabularyzowane na platformie streamingowej. Salma Hayek wciela się w rolę Joanny w serialu “Joan jest okropna”, który stopniowo niszczy prawdziwe życie Joanny, ujawniając jej prywatne informacje. Ten odcinek zaczyna się od satyryzowania Netflix poprzez platformę Streamberry, która ma podobieństwo kolorystyczne i stylistyczne do Netflix. Black Mirror przedstawia w tym odcinku krytykę kultury streamingu oraz komentarz na temat prywatności użytkowników. Jednak szokujący meta-zwrot w fabule sprawia, że jest to jeden z najbardziej kreatywnych odcinków w serialu.

9. “Będę zaraz” (Sezon 2, Odcinek 1)

“Będę zaraz” opowiada historię Marty, młodej kobiety, która opłakuje śmierć swojego chłopaka, Asha, który zginął w wypadku. Przyjaciółka Marty opowiada jej o usłudze umożliwiającej komunikację z zmarłymi za pomocą sztucznej inteligencji. Po odkryciu, że jest w ciąży, coraz więcej czasu spędza na rozmowach z AI Ashem. Niestety, AI Ash zaczyna coraz bardziej przypominać zmarłego chłopaka, co stwarza niepokojącą atmosferę. Ten odcinek wyróżnia się spośród poprzednich, ukazując powolną historię podkreślającą skrzyżowanie żałoby i technologii. Zwłaszcza w obliczu wzrostu kultury sztucznej inteligencji w społeczeństwie, innowacje twórców Black Mirror mogą wkrótce stać się przerażającą rzeczywistością.

8. “Biały Miś” (Sezon 2, Odcinek 2)

Ten odcinek opowiada historię kobiety o imieniu Victoria, która budzi się w podejrzanej sali bez pamięci. Przerażona wychodzi na zewnątrz, aby odkryć, że wszyscy ją filmują za pomocą telefonów, podczas gdy napastnicy próbują ją upolować. Powolne i inteligentne budowanie napięcia do szokującego zwrotu czyni ten odcinek jednym z najczęściej oglądanych w serii Black Mirror. Komentarz dotyczący stopni kary może wywołać dialog na temat technologii i odwetu.

7. “Piętnaście milionów zysków” (Sezon 1, Odcinek 2)

Ten odcinek rozgrywa się w alternatywnej rzeczywistości, w której jednostki są zmuszane do jazdy na rowerach treningowych przez wiele godzin, aby zdobywać kredyty, które mogą wydać na różne przedmioty. Podczas jazdy rowerem, jeźdźcy są otoczeni telewizorami wyświetlającymi bezużyteczne, otępiające programy. Po znalezieniu nadziei w młodej piosenkarce, główny bohater, Bing, jest zmotywowany, by wydać swoje kredyty, aby pomóc jej odnieść sukces. Ten odcinek pierwszego sezonu wypełniony jest alegoriami, od symbolizujących monotonię życia rowerów treningowych po telewizyjne programy symbolizujące konsumpcję bezmyślnej rozrywki. Oprócz budowania świata i symboliki, wielki zwrot akcji na końcu czyni ten odcinek jednym z najbardziej oryginalnych rozdziałów Black Mirror.

6. San Junipero (Sezon 3, Odcinek 4)

W klubie nocnym w San Junipero, małym nadmorskim miasteczku, spotykają się dwie kobiety, Yorkie i Kelly. Kobiety te zaczynają odnosić uczucia do siebie nawzajem, ale z powodu osobistych problemów są niechętne do rozwoju związku. Gdy odkrywane jest, że San Junipero to symulowana rzeczywistość, w której starsi i zmarli mogą żyć, decyzja o pozostaniu lub odejściu nabiera większego znaczenia dla Yorkie i Kelly. Odcinek Black Mirror z pozytywnym zakończeniem jest rzadkością, ale to właśnie część tego, co czyni “San Junipero” tak wyjątkowym. Oryginalność w prawie każdym aspekcie tego odcinka sprawia, że jest to jedna z najgłębszych historii miłosnych w historii kina.

5. “Powiesz DJ-owi” (Sezon 4, Odcinek 4)

Kolejny odcinek, który odbiega od ciemności, można znaleźć w historii miłości między Frankiem i Amy w “Powiesz DJ-owi”. Odcinek koncentruje się na parze dopasowanej za pomocą serwisu randkowego, który nadaje datę wygaśnięcia ich związku. Obiecują sobie, że nie sprawdzą tej daty, ale gdy Frank odstępuje od umowy, ich percepcja rzeczywistości się zawala. Black Mirror doskonale radzi sobie z podjęciem aktualnych problemów i wzmocnieniem ich na kilka stopni, aby stworzyć ekstremum, którego używa do opowiedzenia historii. W tym odcinku kwestionowane jest pojęcie randkowania online poprzez nadmiar technologii i możliwość nawiązania znaczącego kontaktu z innymi. Połączenie mistrzowskiego opowiadania i realistycznych konsekwencji sprawia, że fabuła jest bardzo dobrze wykonana.

4. “Shut Up and Dance” (Sezon 3, Odcinek 3)

Po zainfekowaniu komputera Kenny’ego przez złośliwe oprogramowanie hakerzy nagrywają go masturbującego i nakazują mu popełnić przestępstwa w celu zablokowania dystrybucji nagrania. W dalszym ciągu Kenny spotyka innych, którzy również zostali szantażowani, gdy seria zadań staje się coraz bardziej przerażająca, odkrywając mroczną prawdę o Kenny’m. Ten odcinek jest dopiero drugim odcinkiem, w którym występują dostępne technologie, co pomogło mu osiągnąć znacznie bardziej przerażające zakończenie ze względu na realizm sytuacji. Dodatkowo, dzięki przerażającej zwrotce fabularnej na końcu odcinka, ponowne obejrzenie ujawnia genialność rozwoju fabuły, co czyni go jednym z niewielu odcinków takiego rodzaju.

3. “Czarny Muzeum” (Sezon 4, Odcinek 6)

W tym odcinku młoda kobieta o imieniu Neesh odwiedza Czarne Muzeum, w którym znajduje się szeroki wybór rzadkich artefaktów. Spotyka właściciela, który opowiada o antykach i wyjaśnia historię, która je łączy, prowadząc ją do tajemniczej głównej atrakcji. Ten niezwykły odcinek różni się od innych odcinków Black Mirror, skupiając się na gatunku horroru. Dzięki strukturze narracji i intensywności atmosferycznej historia kręci się i wykręca, utrzymując widzów zaangażowanych aż do oszałamiającego finału.

2. “Cała twoja przeszłość” (Sezon 1, Odcinek 3)

W tym futurystycznym odcinku Black Mirror cała populacja posiada implanty pamięci, które rejestrują otoczenie i przechowują je w celu odtworzenia. Gdy Liam, prawnik, podejrzewa, że jego żona go zdradza, nagle przeszukuje swoje wspomnienia w poszukiwaniu wskazówek, wpadając w obsesję. Ten odcinek, będący częścią pierwotnej serii odcinków Black Mirror, przypomina tradycyjną tragedię. Napisany przez Jesse Armstronga, który później napisał “Succession”, ten odcinek patrzy na to, jak technologia, która początkowo była niezwykle korzystna, może przemienić się w coś destrukcyjnego. Dzięki aktorstwu i reżyserii odcinek ten stał się jednym z najbardziej oryginalnych odcinków w serii technologicznej.

1. “Biały Sześćdziesiąt” (Sezon 2, Odcinek 4)

W okresie świątecznym dwóch mężczyzn na posterunku na dzikim terenie rozmawia o trzech powiązanych ze sobą historiach. Im bardziej zagłębiają się w te historie, tym bardziej ujawniają się ich pozycje w posterunku. Ten odcinek Black Mirror rozwija wielowątkową fabułę, która stawia pod znakiem zapytania moralność i etykę licznych oryginalnych technologii, takich jak “ciasteczka”, które mogą stworzyć cyfrową kopię użytkownika, oraz “blokowanie”, które blokuje widoczność blokującego. Tworzy to ciemną, ponurą, a jednocześnie wyjątkowo oryginalną fabułę.

Write a Reply or Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *