Strona Główna Komiksy DC Comics Action Comics: Ścieżka zagłady… i mnogość Supermanów

Action Comics: Ścieżka zagłady… i mnogość Supermanów

Action Comics - Ścieżka Zagłady

Ścieżka zagłady jest pierwszym tomem Action Comics w cyklu DC Odrodzenie. A jako, że nazwa zobowiązuje to akcji tu nie brak.

Action Comics: Ścieżka Zagłady wraz z serią Superman otwiera nowy etap w uniwersum DC dla Człowieka ze Stali. Po śmierci bohatera znanego z New 52 w tomie Ostatnie dni Supermana, pałeczkę przejmuje wersja postaci sprzed Flashpointu, przyprawiając o ból głowy niezorientowanych. A za wszystkim stoi nie kto inny, jak Dan Jurgens – twórca postaci Booster Golda i autor komiksów Supermana w latach 90-tych. Za rysunki odpowiada aż czterech artystów: Patch Zircher, Tyler Kirkham, Stephen Segovia oraz Art Thibert. Na szczęście jednak różnice w stylu rysowników są na tyle niewielkie, że nie przeszkadza to w lekturze.

Nazwa Odrodzenie zobowiązuje… i o tym samym pomyślał chyba Dan Jurgens biorąc się za pisanie tej historii. Nie dość, że powrócił Superman z lat 90-tych, to jeszcze zmierzył się ze swoim klasycznym przeciwnikiem. Jurgens postanowił, że nie będzie miał litości dla Człowieka ze Stali, już od początku jego drogi jako Superman w tym świecie. Starcie z Doomsdayem, który już raz uśmiercił superbohatera (Śmierć Supermana autorstwa… tak, Dana Jurgensa) było bezwzględnym posunięciem, panie scenarzysto.

Ścieżka Zagłady to przede wszystkim akcja, akcja i jeszcze raz akcja. Chociaż właściwie… tego powinniśmy się spodziewać po komiksie z „action” w nazwie. Większość historii opiera się na walce Doomsday vs Superman. Postaci okładają się pięściami (i nie tylko) przez sporą część kadrów. Trudno właściwie powiedzieć coś więcej na ten temat, nie uciekając się do wyrażeń dźwiękonaśladowczych. Komiks nie jest jednak tak płaski, jak mogłoby się wydawać po powyższym opisie. Przez całą historię przewija się Lex Luthor, który postanowił, że odda cześć zmarłemu Supermanowi z tej Ziemi, przywdziewając jego barwy i stając się samozwańczym obrońcą Metropolis. To właśnie brak wiary w czyste intencje Luthora pchnęły Clarka Kenta do wyjścia z cienia… po wcześniejszym ogoleniu na miarę Kryptończyka – Henry Cavill powinien brać przykład.

Rodzina Supermana nadaje nieco głębi tej historii. Clark ma do stracenia o wiele więcej niż poprzedni Człowiek ze Stali. Myśl o bezpieczeństwie Lois i Jona napędza bohatera do działania. O ile filmowa Lois Lane nie zyskała rzeszy fanów, o tyle ta w Action Comics: Ścieżka Zagłady jest sprawnie nakreśloną postacią. Mamy okazję zobaczyć jej walkę z bezradnością w obliczu tak poważnego zagrożenia i możemy śledzić wspomnienia dotyczące poprzedniego starcia jej męża z Doomsdayem, które zakończyło się tragicznie.

Gdzieś w tle walki i emocjonalnego dramatu przewijają się dwie zagadkowe postaci. Clark Kent – reporter twierdzący, że nigdy nie był Supermanem oraz tajemnicza zakapturzona postać, obserwująca wszystko co dzieje się w życiu bohatera. Fabuła komiksu pozostawia te, owiane tajemnicą, wątki otwarte, zachęcając czytelnika do sięgnięcia po kolejny tom.

Czy warto sięgnąć po ten komiks? Jeśli szukacie dużej dawki akcji i bijatyki, to z pewnością tak. Jeśli natomiast interesuje was większa głębia i bardziej rodzinny, ludzki wizerunek Człowieka ze Stali, to polecam sięgnąć raczej po tytuł Superman z Odrodzenia DC. Warto przy tym podkreślić, że Ścieżkę Zagłady czyta się sprawnie i przyjemnie, jednak raczej nie wprawia w zachwyt. Plusem jest fakt, że osoby, które nie czytały wstępu do Odrodzenia składającego się z komiksów: Lois i Clark, Ostatnie dni Supermana i Uniwersum DC: Odrodzenie, powinny odnaleźć się w historii. Sytuacja jest wyjaśniona na tyle, że wcześniejsza lektura nie jest bezwzględnie konieczna. Polecam jednak zapoznać się z wymienionymi tytułami z dwóch powodów: pozwoli wam to lepiej zrozumieć realia nie tylko historii Supermana, ale całego uniwersum i… są to po prostu bardzo dobre historie.

Supermani z Metropolis

Superman był największym ziemskim superbohaterem. Potem jego świat przestał istnieć. Uciekając wraz z żoną i synem, trafił na dziwną, nową wersję Ziemi. Tutaj działał w ukryciu i obserwował, jak inny Superman – młodszy, mniej doświadczony, lecz równie odważny – bronił swojej planety. Ten młody bohater zginął, a teraz oryginalny Człowiek ze Stali jest gotów wyjść z cienia i go zastąpić. Dostrzegając życiową okazję, Lex Luthor przywdział bojową zbroję o niezwykłej mocy i ogłosił się nowym Supermanem. Co więcej, w Metropolis pojawił się również ktoś, kto utrzymuje, że nazywa się Clark Kent.
A potem pośrodku tego chaosu ląduje najgroźniejszy przeciwnik, z jakim Superman kiedykolwiek się mierzył: Doomsday. Aby ocalić Metropolis oraz rodzinę przed potwornym zagrożeniem, Superman musi połączyć siły z każdym możliwym sojusznikiem lub wrogiem, ponieważ wie, dokąd prowadzi ścieżka zagłady.
Scenariusz komiksu napisał legendarny autor przygód Supermana Dan Jurgens, a rysunki wykonali Patrick Zircher, Tyler Kirkham, Stephen Segovia oraz Art Thibert.