Strona Główna Komiksy DC Comics DC OD PODSTAW #5: Strefa Widmo

DC OD PODSTAW #5: Strefa Widmo

DC od podstaw - Strefa Widmo

Kryptońskich przestępców trudno byłoby więzić w ziemskich warunkach. Z pomocą przychodzi kosmiczne więzienie – Strefa Widmo.

Witamy w DC od podstaw – cyklu artykułów, które pozwolą Wam dowiedzieć się więcej o świecie komiksów DC Comics. Teksty autorstwa Manu Hellblazera będą pojawiać się w każdy wtorek. W każdy piątek wypatrujcie natomiast Marvela od podstaw. Miłej lektury!

Czym jest Strefa Widmo?

„Inny wymiar. Ostateczny czyściec kary i wygnania. Ponadczasowy zbiornik deprywacji sensorycznej, który każdego więźnia doprowadzi do szaleństwa.”Eradicator

Strefa Widmo jest pozawymiarową rzeczywistością znajdującą się poza kontinuum czasoprzestrzennym. Jest to pusta przestrzeń nie zawierająca żadnych materii. Strefa ma tylko jednego rodowitego mieszkańca, którym jest potężny byt zwany Aethyr. Wszystko, co dzieje się w tej rzeczywistości jest efektem kaprysu Aethyra. Ludzie znajdujący się w Strefie nie mają już formy cielesnej, a istnieją jedynie jako psychiczne widma ich prawdziwych jaźni. Umysły i osobowości więźniów pozostają nietknięte, jednak nie są zdolni do fizycznych interakcji z innymi. Obejmuje to nie tylko bezpośredni fizyczny kontakt, ale również rozmowę. Komunikacja w Strefie Widmo odbywa się wyłącznie za pomocą telepatii. Jako, że więzienie znajduje się poza czasem i przestrzenią, to osadzeni w nim są odporni na starzenie, choroby, nie potrzebują jedzenia, snu ani powietrza – stają się nieśmiertelni.

Strefa Widmo
Wiele lat temu, system karny planety Krypton umieszczał przestępców w pewnego rodzaju pętli czasowej. Wszystko do momentu aż naukowiec – Jor-El (ojciec Supermana) – odkrył Strefę Widmo i zaproponował ją jako alternatywne więzienie. Miał niewielką wiedzę na temat środowiska Strefy, jednak uważał, że jest to bardziej humanitarny sposób od dotychczasowego. Zbudował urządzenie pozwalające na transfer skazanych w jedną i drugą stronę. Z czasem rada Kryptonu zaczęła zsyłać tam najgroźniejszych kryminalistów.

Kiedy Jor-El odkrył, że Krypton eksploduje w wyniku niestabilności geologicznej, zaproponował przeniesienie do Strefy całej ludności planety. Nie zdążył jednak wprowadzić tej wizji w życie przed ostatecznym kataklizmem. Więźniowie Strefy Widmo przetrwali zagładę swojej populacji. Minęły lata zanim dotarła do nich informacja o unicestwieniu Kryptonu. Kilku więźniów, pod wodzą Generała Zoda, znalazło drogę ucieczki i przybyło na Ziemię by zmierzyć się z ostatnim Kryptończykiem – Supermanem.

Więźniowie

Najbardziej znanym więźniem z pewnością jest Generał Zod, jednak to nie on trafił tam w pierwszej kolejności. Pierwszym więźniem Strefy Widmo był szalony naukowiec Jax-Ur. Jax-Ur był byłym kolegą Jor-Ela, odpowiedzialnym za zniszczenie księżyca Kryptonu i spowodowanie śmierci ponad pięciu tysięcy kolonistów.

Generał Zod, a właściwie Dru-Zod był generałem kryptońskiej armii. Zod miał ambicję by przejąć władzę nad Kryptonem i wszedł w konflikt z Radą w wyniku czego został zesłany do Strefy Widmo. W taki sposób przetrwał zagładę swojej planety. Zod postanowił obrać sobie za cel stworzenie na Ziemi nowego Kryptonu, przez co niejednokrotnie starł się z Supermanem. Generałowi często towarzyszyła dwójka kompanów – Ursa i Non.

Strefa Widmo - Generał Zod

Ursa znana również jako Faora wyróżnia się wyjątkową nienawiścią do mężczyzn… nie przeszkadzało jej to jednak sprzymierzyć się z dwójką facetów. Ta nienawiść doprowadziła do śmierci 23 mężczyzn i skazania Ursy na najdłuższy możliwy wyrok – trzystu lat w Strefie Widmo. Historia Nona przedstawia się równie ciekawie. Postać pojawiła się najpierw w ekranizacji Supermana z 1978 roku, a dopiero w 2006 została wprowadzona do komiksów jako towarzysz Zoda. Jeszcze na Kryptonie Non został poddany lobotomii, co uczyniło z niego bezmyślnego brutala.

W erze New 52 Strefę odwiedzili (poza wymienionymi wyżej, którzy są stałymi bywalcami) między innymi:

 • Cyborg Superman
 • Eradicator
 • Hades
 • Steel
 • Supergirl
 • Superman (Clark Kent)
 • Superman (Lex Luthor)
 • Superwoman
 • Xa-Du

Ostatnio Strefa Widmo pojawiła się w serii Suicide Squad w Rebirth za sprawą Generała Zoda, który przez jakiś czas stał się członkiem Legionu Samobójców. W tej samej serii do kosmicznego więzienia trafił… Rick Flag.

Strefa Widmo w Tajemnicach Smallville

W serialu Tajemnice Smalville do Strefy Widmo można było się dostać przez Fortecę Samotności. Jor-El uwięził tam kryminalistów z 28 galaktyk. Skazani w wyniku zbyt długiego przebywania w Strefie zamieniali się w widma i można było ich unicestwić jedynie za pomocą kryształów z Fortecy. Do kosmicznego więzienia można było się dostać jednak również na bardziej wyszukane sposoby. Generał Zod i jego kompani posiadali specjalne opaski, które był w stanie ich transportować. Był jeszcze jeden, mniej przyjemny sposób, który zakładał wykorzystanie krwi rodu El.

Strefa Widmo - Tajemnice Smallville

W serialu Tajemnice Smallville w Strefie Widmo pojawili się:

 • Kal-El (Clark Kent) – uwięziony przez Zoda, gdy odmówił bycia jego sługą
 • Raya – przebywała w Strefie, by pilnować więźniów
 • Generał Zod – niszczyciel Kryptonu, został uwolniony przez swoich kompanów, Brainiaca i Kal-Ela (przypadkowo). Został tam odesłany ponownie, gdy wyrwano go z ciała Lexa Luthora
 • Nam-Ek – Kryptończyk zesłany do Strefy przez Kal-Ela, został tam zabity przez Rayę
 • Aethyr – zesłana tam przez Kal-Ela, kompanka Zoda
 • Gloria – posiada moce podobne do Poison Ivy, skazana za unicestwienie planety
 • Baern – stał się widmem w wyniku przebywania w Strefie, pozyskał moce od Brainiaca, zabił Rayę i został zesłany do Strefy przez Kal-Ela
 • Aldar – zabił kilkadziesiąt osób, w walce okazał się silniejszy od Clarka, któremu na ratunek przybył Martian Manhunter, zabijając Aldara
 • Titan – wojownik zabijający dla zabawy, Kal-El z ledwością był w stanie go pokonać
 • Bizarro – widmo, stworzony przez Kryptończyków, nie mógł przyjąć ostatecznej formy dopóki nie scalił się z jednym z nich. Na Ziemi zabił wielu ludzi, którzy nie nadawali się jako jego nosiciele

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
  Subscribe  
Powiadom o