Strona Główna Komiksy DC Comics DC OD PODSTAW #4: Elongated Man kontra Plastic Man

DC OD PODSTAW #4: Elongated Man kontra Plastic Man

DC od podstaw - Elongated Man vs Plastic Man

Po zeszłotygodniowym odcinku The Flash zdaliśmy sobie sprawę jak wielu ludzi myli Elongated Mana z Plastic Manem. A jaka tak właściwie jest różnica? Przekonajcie się sami!

Witamy w DC od podstaw – cyklu artykułów, które pozwolą Wam dowiedzieć się więcej o świecie komiksów DC Comics. Teksty autorstwa Manu Hellblazera będą pojawiać się w każdy wtorek. W każdy piątek wypatrujcie natomiast Marvela od podstaw. Miłej lektury!

Elongated Man: Geneza

Ralph Dibny aka Elongated Man został stworzony przez Johna Broome’a i Carmine’a Infantino. Postać zawitała do komiksów na długo po Plastic Manie, dopiero w The Flash #112 w maju 1960.

Ralph dorastał w cieniu starszego brata, który był niezwykle popularny w miasteczku. Ralph z kolei sprawiał wiele kłopotów i był klasowym klaunem. Zawsze podziwiał jednak akrobatów, którzy potrafili niesamowicie rozciągać swoje ciało. Próbując zgłębić sekret ich umiejętności dowiedział się, że wszystkie te osoby mają coś wspólnego – wszyscy pili napój o nazwie Gingold. Po tym odkryciu Ralphowi udało się uzyskać koncentrat owocu Gingo, z którego wytwarzany był napój. U normalnych osób takie stężenie byłoby śmiertelne, u Dibny’ego aktywowało gen meta, który dał mu zdolność rozciągania ciała.

Elongated Man był jednym z pierwszych bohaterów, którzy wyjawili swoja prawdziwą tożsamość, a także jednym z pierwszych, którzy poślubili wybrankę swojego serca. Ralph i Sue Dibny współpracowali w Justice League of America rozwiązując liczne zagadki. Tworzyli zgodny i szczęśliwy związek, co jest niezwykle rzadkim przypadkiem wśród komiksowych par.

Elongated Man

Elongated Man: Najważniejsze wydarzenia

Po inwazji kosmitów, którzy niemal podbili Ziemię, Aquaman postanowił rozwiązać Justice League of America uznając, że stracili z oczu swój cel. Według niego JLA nie mogło funkcjonować od święta, a powinno reagować natychmiast w obliczu zagrożenia – w tym celu zebrał nową ekipę. Do nowo powstałego Justice League Detroit dołączyli: Elongated Man, Martian Manhunter oraz Zatanna. Wkrótce zespół poszerzył się o młodszych członków.

W trakcie historii Identity Crisis, tragedia dotknęła małżeństwo Ralpha. Sue została zamordowana tuż przed tym jak chciała przekazać mężowi informację o tym, że jest w ciąży. Ralph był zdruzgotany, a jego pierwszym podejrzanym był Dr. Light, który już wcześniej zagrażał jego żonie. Okazało się jednak, że za jej zamordowaniem stała Jean Lorning, była żona Raya Palmera. Zbrodnia miała być gestem pogodzenia się z byłym mężem.

Elongated ManWydarzenia z maxi serii 52 stoją dla bohatera pod znakiem depresji po stracie żony. Elongated Man był zdecydowany popełnić samobójstwo, gdy pomnik jego żony został zbezczeszczony. Ralph oskarżył o ten akt Wonder Girl, ze względu na kryptoński symbol. Bohater postanowił skorzystać z pomocy Booster Golda w prowadzeniu śledztwa, jednak wpada w szał, gdy dowiaduje się, że ten mógł uratować jego żonę. Po tych wydarzeniach Elongated Man jest niezwykle zdesperowany – podejmuje nawet (nieudaną) próbę wskrzeszenia żony. Porażka nie powstrzymała go przed ponowną próbą z wykorzystaniem hełmu Doktora Fate‚a. Ostatecznie i to skończyło się porażką, by przywrócić żonę do życia Ralph musiałby zamordować jej zabójczynię – nie był jednak w stanie dotrzymać swojej części umowy. Ralph Dibny zginął w 42 numerze serii 52, dołączając do swojej żony jako… duch.

W trakcie Blackest Night Ralph i Sue zostali wskrzeszeni mocą czarnych pierścieni i stali się członkami Czarnych Latarni. Ich pierwszym działaniem było zaatakowanie… Hawkmana i Hawkgirl. Hawkman nie mógł wiele zdziałać w starciu z odpornym na uderzenia Ralphem, ostatecznie uległ więc mocy pierścienia. Nowe zastępy Czarnych Latarni, wśród których znaleźli się: Elongated Man, Martian Manhunter, Hawkman, Hawkgirl, Sue Dibny oraz Firestorm wyruszyły do Gotham by zabić Flasha i Zieloną Latarnię. Gdy Ralph wyrusza zaatakować Barry’ego Allena zjawia się Indigo-1 pokonując go za pomocą pierścienia Hala Jordana i swojej siły woli.

Plastic Man: Geneza

Plastic Man, a tak właściwie to Patrick „Eel” O’Brian to postać, która powstała we wrześniu 1941 w komiksie Police Comics #1 wychodzącym z rąk wydawnictwa Quality Comics. Został stworzony przez Jacka Cole’a i miał być pierwszym bohaterem wprowadzającym humor w mainstreamowe opowieści akcji. Dopiero po jakimś czasie, bo w 1956 roku został zaadaptowany do DC Comics, gdzie miał swoje różne serie. Przewijał się również w Uniwersum DC jako członek Justice League. Znalazł również miejsce dla siebie w różnych adaptacjach telewizyjnych, a nawet miał przez chwilę swój własny serial.

Patrick „Eel” O’Brian już w wieku 10 lat był zmuszony do życia w samotności i radzenia sobie samemu. To sprowadziło go na złą drogę i stał się drobnym kryminalistą. Jako dorosły człowiek stał się częścią ekipy złodziei i specjalizował się w otwieraniu sejfów. Podczas jednego z nocnych napadów, tym razem na Crawford Chemical Works jego „gang” został zaskoczony przez strażnika. Podczas ucieczki Drum został postrzelony i przypadkowo przyjął sporą dawkę nieznanych chemikaliów. Po wybiegnięciu na ulicę zobaczył, że jego koledzy z pracy go zostawili na pastwę losu.

Osuwając się na nogach i będąc coraz bardziej zdezorientowanym Patrick zemdlał u podnóża gór niedaleko miasta. Obudził sie w łóżku pod opieką jednego z mnichów, który wyczuł w nim możliwość czynienia dobra i postanowił odprawić policjantów szukających złodzieja. Ten akt wiary i uprzejmości – wraz z poczuciem, ze cały gang zostawił go bez wahania – obudziło w nim pragnienie reformacji i stania się kimś lepszym. Porzucił życie kryminalisty i stał się nowym człowiekiem.

Podczas rekonwalescencji w klasztorze zdał sobie sprawę, że chemikalia, na których działanie został wystawiony dały mu zupełnie nową moc, zmieniły go fizycznie. Jego ciało było niczym z gumy, pozwalało rozciągać się, odbijać, a nawet zmieniać kształt. Był zdeterminowany, aby używać nowo zdobytych umiejętności po stronie prawa i porządku. Przywdział gumowy kostium w kolorach czerwieni, czerni i żółci, który później zamienił na czerwień i żółć i zaczął łapać kryminalistów pod pseudonimem Plastic Man. Ukrywał swoją tożsamość dzięki parze białych okularów i zmianą wyglądu twarzy.

Plastic Man

Po Kryzysie na Nieskończonych Ziemiach w 1985 roku geneza Plastic Mana nieco się zmieniła za sprawą komiksu autorstwa Phila Foglio. Tu po wypadku w fabryce, wszyscy uważają go za potwora i chcą się go pozbyć, więc załamany nowymi mocami postanawia się zabić skokiem z mostu. Na szczęście przerywa mu Woozy Winks (znany jako towarzysz Patricka). Razem postanowili wykorzystać moce O’Briana, aby zarobić masę pieniędzy. Nie wiedzieli jednak co im przyniesie więcej pieniędzy – bycie złodziejami, czy walka z nimi. Chcąc szybko zadecydować, Eel rzucił monetą i takim sposobem stanął po stronie prawa. Przybrał imię Plastic Man, które po raz pierwszy reporter w komiksie przez pomyłkę napisał „Elastic Man”.

Plastic Man: Najważniejsze wydarzenia

Członkowie Justice League zostali rozdzieleni w taki sposób, że ich bohaterskie i cywilne tożsamości stały się oddzielnymi bytami. Dla Plastic Mana oznaczało to, że jego bohaterskie alter ego będzie bezskuteczną śmieszną postacią, a Patrick O’Brian będzie zmagał się ze swoimi kryminalnymi skłonnościami. Był jednym z narzędzi, dzięki którym wszyscy powrócili do normalnego stanu.

Plastic Man

W trakcie historii znanej jako Obsidian Age, Plastic Man wraz z czlonkami Justice League bada zniknięcie Aquamana. Wynikiem tego jest cofnięcie się o kilka tysięcy lat w czasie do starożytnej Atlantydy. Wchodzą tu w konflikt z Justice League Starożytnych przez co Patrick zostaje zamrożony i rozsypuje się na dziesiątki kawałków. Pozostaje na dnie oceanu przez trzy tysiące lat aż w końcu ratują go jego koledzy z drużyny. Po spędzeniu tylu lat w izolacji i osmotnieniu postanowił opuścić Ligę na jakiś czas i wybrał wychowywanie syna o imieniu Offspring. Powrócił później do drużyny za namową Batmana.

Brał udział w wielu znanych wydarzeniach, między innymi w Blackest Night, gdzie wyrwano mu serce. Wcześniej w walce z Prometheusem został zainfekowany nieznanymi chemikaliami przez które miał trudnosć z utrzymaniem się w stanie stałym. Bohater miał pecha, ale i tak po leczeniu w STAR Labs wrócił do drużyny. Wszystko po to, aby pomóc wytroipić im Maxwella Lorda, a później udać się do Piekła, gdzie walczył z Geryonem u boku Batmana. Plastic Man został opętany przez maskę Dantego. Gdy JL mu ją ściąga okazuje się, że jest spalony (tak naprawdę został przeniesiony do innego wymiaru przez Zauriela). Pojawił się jeszcze podczas wydarzenia Forever Evil w Justice League #27 w New52.

Plastic Man startował również na członka Justice League International, ale został odrzucony przez bycie nieprzewidywalnym i ekscentrycznym.

Elongated Man kontra Plastic Man

Elongated Man to metaczłowiek, który zdobył swoje moce zjadając owoc, który uaktywnił jego gen. Natomiast Plastic Man ma genezę typowego bohatera, zostaje poddany działaniom chemikaliów przez co zyskuje swoje niesamowite moce. Ten pierwszy uznawany jest często za jednego z najlepszych i najbardziej skutecznych detektywów w DC Comics. Stawia się go wyżej w tej kategorii niż Batmana, Questiona, a nawet Detektywa Chimpa! Plastic Man to bohater niepoważny, głupkowaty, pełen humoru, którego albo się uwielbia, albo nienawidzi.

Najbardziej znaczącą różnicą między nimi jest ich moc. Mimo, że obaj korzystają z rozciągliwości, to Plastic Man może uczynić ze swojego ciała dowolny obiekt i zachowa nie tylko ten kształt, ale też jego funkcje. Jeżeli wymyśli sobie, że jest samochodem, to tak też będzie działał. To sprawia, że jest jednym z najpotężniejszych bohaterów.

Jeszcze jedną małą różnicą jest to, że Plastic Man powstał jako pierwszy w 1941 roku pod inną banderą niż DC Comics. Elongated Man to od początku do końca twór DC z lat 60-tych.

Koniecznie sprawdźcie poprzednie artykuły przybliżające świat DC, a już w piątek zapraszamy na kolejną część Marvela od podstaw!

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
  Subscribe  
Powiadom o