w

Wszystkie pająki Marvela – Spider-Man Noir

Przedstawiamy nową serię artykułów, w których chcemy przybliżyć Wam różne postacie Marvela kryjące się pod symbolem pająka. Jak już pewnie zdążyliście się zorientować, Peter Parker nie jest jedynym Spider-Manem w uniwersum Marvela.

Pajęczych postaci jest znacznie więcej i w kolejnych artykułach postaramy się przedstawić je wszystkie. Być może znacie jedną z ostatnich komiksowych pajęczych historii pod tytułem „Spider-Verse”. Spider-Manowie musieli połączyć siły, aby walczyć z wrogiem.

Spider-Man Noir

Kolejną pajęczą postacią, którą postaram się Wam przybliżyć w serii Wszystkich Pająków Marvela jest wersja Spider-Mana z Ziemi-90214, czyli popularnego Noir Universe. Spider-Man Noir, jest stosunkowo młodą postacią w uniwersum Marvel Comics. Zadebiutował w 2009 roku w komiksie Spider-Man Noir #1, który był początkiem czteroczęściowej mini-serii. Jego twórcami są David Hine, Fabrice Sapolsky i Carmine Di Giandomenico.

Wychowywany w czasach Wielkiego Kryzysu przez wujków aktywistów Bena i May Parkerów, nastoletni Peter wiódł spokojne życie, do czasu, gdy w 1933 roku jego wuj został zamordowany. Za zlecenie zabójstwa odpowiedzialny jest Norman Osborn, jeden z najbogatszych nowojorskich biznesmenów, w którego fabryce Ben zorganizował strajk. To wydarzenie zrodziło w Peterze chęć walki z niesprawiedliwością tego świata.

Wkrótce potem, podczas przemówienia swojej ciotki w Central Parku, on i May zostają zaatakowani przez grupę gangsterów. Zostali jednak uratowani przez Bena Urlicha, redaktora gazety Daily Bugle. Peter i Ben zaprzyjaźnili się i Parker zaczął pracować dla Urlicha. Zajmował się on głównie pisaniem o tragicznej sytuacji mieszkańców Nowego Jorku, zwłaszcza tych, którzy narazili się tajemniczemu przestępcy – Goblinowi. Podczas jednego z rutynowych zleceń od swojego pracodawcy, młody dziennikarz źle zinterpretował jego wskazówki i omyłkowo trafił do magazynu, w którym ludzie Goblina rozładowywali transport skradzionych antyków. Podczas pracy, jeden z eksponatów, posąg pająka, spadł i pękł uwalniając hordę pająków. Jeden z nich ugryzł Petera, powodując, że zapadł w krótką śpiączkę.

Po przebudzeniu, chłopiec odkrył, że ma zdolności pająka. Założył prowizoryczną maskę i udał się do domu Osborna, aby zmusić go do poprawy warunków życia swoich pracowników. Jego plan nie został jednak zrealizowany, gdyż w jego domu Parker spotkał Urlicha, który szantażował biznesmena i w zamian za nieujawnianie informacji o jego nielegalnych interesach, zażądał funduszy na jego tajne laboratorium narkotykowe. Wściekły Peter wrócił do domu i stworzył kostium, który bazował na kombinezonie lotniczym jego wuja z czasów I wojny światowej. Wziął nazwę Spider-Man i uczynił go celem swojego życia, aby przynieść prawo i porządek w Nowym Jorku.

Po Spider-Man udaje się udaremnić działalność przestępczą Goblina, porywa redaktora naczelnego Daily Bugle J. Jonah Jameson i zastępuje go jego zmiennokształtny wspólnik, Chameleon, aby zebrać opinię publiczną przeciwko zamaskowanego bohatera. Następnie, na polecenie Osborna, Chameleon jako Jameson przyszedł do domu Urlicha i zastrzelił go. Nie wiedział, że świadkiem zdarzenia była kochanka Bena, Felicia, która sama odnalazła mordercę i wymierzyła mu sprawiedliwość. Spider-Man znalazł ciało oszusta i zdał sobie sprawę, że on i jego bliscy są w niebezpieczeństwie. Gdy wrócił do domu, Vulture został tam i zabił go, ratując w ten sposób ciocię May. Mimo uratowania jej życia, ciotka nie była dumna z Petera i wyjaśniła mu, że dzięki swojej mocy mógł powstrzymać przestępców w inny sposób, a mordując ich staje się taki sam jak oni.

W odwecie za zamach na życie May, Spider-Man wytropił Goblina i pokonawszy wszystkich jego popleczników, zmierzył się z nim w pojedynku. Po wygranej walce Spider-Man zdjął cyrkową maskę Goblina, której używał Osborn i odkrył prawdziwą tożsamość złoczyńcy. Mimo to postanowił darować mu życie, ale jeden z pobitych wcześniej zbirów Goblina, Kraven, wpadł w furię i zabił swojego pracodawcę.

W serii komiksowej Eyes Without a Face, po zniszczeniu przestępczego imperium Goblina, Spider-Man nie zaznał spokoju na długo. Jeszcze w 1934 roku w mieście pojawił się nowy, niebezpieczny przestępca – Crime Master. Pajęczak niejednokrotnie stawiał mu czoła, a na jego drodze pojawiali się nowi sprzymierzeńcy i wrogowie. Wśród nich znaleźli się Sandman, Black Cat i Otto Octavius.

Spider-Man Noir ze swoim mrocznym klimatem, akcją osadzoną na początku XX wieku i świetnym projektem postaci, jest zdecydowanie jednym z ulubionych Spider-Menów fanów serii.

Co myślisz?

Napisane przez Admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

X-Men: Dark Phoenix – Kim jest Dark Phoenix?

Spider-Man: Daleko od domu [recenzja]