w

X-Men: Dark Phoenix – Kim jest Dark Phoenix?

Ostatnio mogliśmy dowiedzieć się, że kolejna część ol drużynie X-Men będzie nosić tytuł X-Men: Dark Phoenix. Kim więc właściwie jest ta postać?

Słysząc ten tytuł, fani, znający tylko filmy o X-Menach mogą nie do końca zrozumieć o co chodzi. Jeśli więc nie jesteś zaznajomiony z ikoniczną historią postaci Phoenix z Marvel Comics, to czytaj dalej!

Phoenix Force

Pierwszą rzeczą, którą należy wiedzieć o Phoenix jest to, że nie jest ona zwykłą osobą – jest kosmiczną istotą o niewyobrażalnej i nieograniczonej mocy, która posiada ciało Jean. Istota ta jest centrum całej energii psionicznej (energii, którą napędza psychika) w multiwersum. Po raz pierwszy spotykamy Phoenix w X-Men lore, jako obrończynię kryształu M’Kraan, który jest splotem wszystkich rzeczywistości w multiwersum.

Istota znana jako Phoenix przemierza wszechświat, dowolnie przycinając galaktykę (tj. niszcząc i ponownie rozwijając części kosmosu). Ma on jednak wpływ także na Ziemian – otrzymując od starożytnego maga postać płonących ptaków-Feniksów.

Ale kiedy spotyka pewną mutantkę, wszystko się zmienia, na zawsze…

The Dark Phoenix (Mroczna Phoenix)

Phoenix Force stała się kamieniem milowym dla członkini grupy X-Men, Jean Grey . Pomagając X-Menom uratować kryształ M’Kraan, Phoenix pozostała połączona z Jean – ale w końcu ta więź stała się czymś niebezpiecznym. Poprzez manipulację Hellfire Club, umysł Jean/Phoenix uległ uszkodzeniu, a ona sama stała się Dark Phoenix. Uważano, że Jean w końcu poświęciła się i zabrała ze sobą Phoenix. Jednak obie zostały ostatecznie wskrzeszone.

Teraz Phoenix Force istnieje we wszechświecie komiksów Marvela, pojawiając się na kluczowych skrzyżowaniach w różnych liniach fabularnych. Przyjęła nowych nosicieli, w tym mutantów, takich jak Hope Summers, Emma Frost, a nawet Cyclops. W „Avengers vs X-Men” storyline, Cyclops i Emma Frost rzeczywiście iść na wojnę z Phoenix Force, a Cyclops zabija profesora X podczas opętany przez Dark Phoenix.

Ostatecznie Hope Summers i Scarlet Witch pożegnały Phoenix Force i Gen-X jest przywracany w procesie, pozwalając na tworzenie nowych mutantów.

W filmach

W filmach o X-Menach, Phoenix Force pojawia się jako manifestacja mocy Jean Grey. Po raz pierwszy pojawia się w drugiej połowie filmu, kiedy Jean pozornie umarła. W X-Men: Last Stand, zmartwychwstała Jean stała się Dark Phoenix. Last Stand w dużej mierze zapożycza z fabuły, w której Jean poświęca się na końcu, a Logan ją zabija (wydarzenie, które zainspirowało Wolverine’a i Logana).

Jednak w nowej linii czasowej ustanowionej przez X-Men: Days of Future Past, Jean zaczęła manifestować Phoenix Force w znacznie młodszym wieku. Wyzwoliła swoją ognistą moc przeciwko Apocalypse’owi w X-Men: Apocalypse, niszcząc starożytnego złoczyńcę. Ale należy zauważyć, że Apocalypse nie boi się Phoenix – w rzeczywistości czuł, że jego przepowiednia o mutantach ewoluujących na nowy poziom boskiej mocy została udowodniona przez jego spotkanie z Jean.

W X-Men: Dark Phoenix prawdopodobnie okaże się, co stanie się z wielkimi mocami Jean – jeśli, oczywiście, Phoenix Force ma takie same powiązania z kosmicznymi siłami, jak w komiksach.

X-Men: Dark Phoenix trafi do kin 2 listopada 2018 roku.

Co myślisz?

Napisane przez Admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Spider-Man: Daleko od domu [recenzja]

Wszystkie pająki Marvela – Spider-Man Noir